Türkiye’deki yüksek akıllı telefon fiyatlarını oluşturan büyük kalemler [2022]

1 ay önce 18

2021 yılında en çok satan akıllı telefon modelleri

Türkiye’de akıllı telefon modelleri çok pahalıya satılıyor? Peki bunun arkasında tam olarak neler yer alıyor? 2022 cevapları üzücü durumda.

Advertisement

Dün akşam TRT bandrol ücretinde güncellemeye gidildi ve akıllı telefon modelleri için daha önce yüzde 10 olan oran yüzde 12’ye, akıllı kol saatlerinde yüzde 8 olan oran yüzde 14’e, bilgisayar ve tablette ise yüzde 2 olan oran yüzde 4’e çıkarıldı. Ancak akıllı telefonların üzerinde sadece bu TRT bandrol yükü yer almıyor. Bir telefon ilk olarak Türkiye’ye girişte büyük bir kur darbesi alıyor. Yüksek dolar / euro kuru daha ilk girişte telefonların fiyatlarını adeta uçuruyor. Bunun üstüne telefonlardan yüzde 1 oranında kültür fonu vergisi kesiliyor. Bunun üstüne ise telefonun fiyatına oranla yüzde 50’ye kadar çıkan ÖTV ve yüzde 18 KDV biniyor. Yüksek rakamların içerisinde elbette firmaların taşıma / depolama / satış / reklam vb. gibi ekstra masrafları da bulunuyor. Hepsi bir araya geldiği zaman akıllı telefon fiyatları Türkiye’de bir anda inanılmaz bir hal alıyor.

Örneğin yurt dışında bütçe dostu sayılan yeni nesil iPhone SE modeli Türkiye’de tam 10.999 TL‘ye satılıyor. Apple’a göre bu fiyatın içinde tam 4.602,00 TL KDV ve yasal ücretler yer alıyor. Bu arada durum elbette sadece akıllı telefonlar ile kısıtlı değil. Benzer birçok vergi diğer elektronik ürünlerden de alınıyor.

Mesela yakında Apple’ın eSIM destekli akıllı saatleri Türkiye’de de satılacak. Fiyat açısından baktığımız zaman 41 mm Apple Watch Series 7 için GPS sürümü 6.999 TL iken, GPS + Cellular sürümü için tam 13.399 TL verilmesi gerekecek. Çünkü bu saatlerden eklenen mobil bağlantı ile beraber daha fazla vergi alınacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Apple’a göre 13.399 TL’lik fiyatın içerisinde yaklaşık tam 6.078,00 TL KDV ve yasal ücretler bulunuyor. Normalde 40 mm için 4.899 TL fiyatı olan Apple Watch SE içinse “Celluar” sürüm özelinde tam 9.299 TL verilmesi gerekecek. Bu fiyatta Apple’a göre yaklaşık 4.605,00 TL vergi bulunuyor.

Akıllı telefon fiyatları yanında bu da ilginizi çekebilir: Asus imzalı katlanabilir ekranlı ilk dizüstü modeli ile tanışın

Haberin Kaynağına Git