İnanılmaz hızda büyüyen Getir, büyük bir işten çıkarma yapıyor

1 ay önce 21

Getir n11

Türkiye’nin en büyük şirketlerinden birisini alan ve yurt dışına da açılan Getir, bugün oldukça olumsuz bir haberle gündemde.

Advertisement

Dünyada ilk kez ortalama 10 dakikada market ürünleri teslimatı modelini 2015 yılında başlatan Getir, hayat geçtiğinden bu yana inanılmaz hızlı büyüyor. Sadece Türkiye değil İngiltere, Almanya, Frasan ve ABD gibi ülkelerde de hizmet vermeye başlayan firma, TechCrunch’ın doğrulanan haberine göre 4.480 çalışanı ile yollarını ayırıyor. Toplam 32 binden fazla çalışana sahip olduğu belirtilen ve bu işten çıkarmayı küresel olarak gerçekleştireceği aktarılan firma, agresif büyüme planını da değiştiriyor. Gerçekten çok hızlı şekilde büyüyen ve artık daha oturaklı bir büyüme planı hedefleyen firma, konuda “Dünya genelinde yükselen enflasyon ve bozulan makroekonomik görünüm, Getir dahil olmak üzere teknoloji endüstrisindeki tüm şirketleri yeni iklime uyum sağlamaya zorluyor.” diyor. Firma şimdilik giriş yaptığı ülkelerden çıkmayı düşünmüyor ve işten çıkarma kararının çok zor alındığını aktarıyor.

Getir, geçtiğimiz aylarda yapılan ilk yatırım turunda aldığı 768 milyon dolar yatırımla 11,8 milyar dolar değerlemeye ulaşmıştı. Böylece firma Avrupa’daki hızlı market ürünleri teslimatı sektöründe 10 milyar dolar barajını aşarak decacorn unvanını alan ilk şirket olmuştu. Şirket, aldığı bu yatırımla faaliyet gösterdiği 9 ülkedeki hizmet alanını genişletmeyi hedefliyordu.

Yapılan resmî açıklamaya göre geçen yıl mart ayında unicorn unvanını alan Getir, bir yıl gibi kısa sürede ulaştığı değerleme ile 10 milyar dolar barajını aşarak hızlı market ürünleri teslimatı sektöründe Avrupa’nın ilk decacorn’u oldu. Firma, dünyadaki unicorn şirketlerinin listelendiği CB Insights’ın yayınladığı verilere göre dünyadaki 1.052 unicorn şirket arasında son değerleme ile 36.sıraya yükseliyor. Bu değerleme aynı zamanda Getir’i Avrupa’daki unicorn şirketler listesinde 4.sıraya taşıyor.

Getir Kurucusu Nazım Salur bu konuda; “Getir’in Avrupa’da sektöründe ilk decacorn olması, Türkiye girişimcilik ekosisteminin neleri başarabileceğini gösteriyor. Ortalama 10 dakikada teslimat gibi orijinal bir fikrin teknoloji ile buluşması, dünyada yatırımcılar tarafından da büyük ilgi görüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Son yatırım turunda yatırımcılarımızın ilgisi, bize olan güvenlerinin ve uluslararası pazarlardaki büyümemize olan desteklerinin de göstergesi. Yeni kaynak ile hem Türkiye’de hem de yurt dışındaki faaliyetlerimizi büyütmeyi sürdürürken, çalışanlarımıza yatırım yapmaya ve bünyemize yeni yetenekler katmaya devam edeceğiz.” demişti.

Getir gelişmesi yanında bunlar da ilginizi çekebilir: Apple Mac Studio ve Studio Display

Haberin Kaynağına Git