Hyundai Staria; Türkiye fiyatı açıklanan fütüristik modelin detaylı donanım özellikleri

1 ay önce 16

İddialı bir fiyatla Türkiye pazarına giriş yapan Hyundai Staria için fiyatla birlikte donanım nitelikleri de resmiyet kazandı.

Türkiye pazarına giriş yapan son dönemlerin ilgi çekici modellerinden olacak Hyundai Staria, saatler önce açıklanan rekabetçi fiyatıyla da meraklılarının dikkatini çekmeye aday. Şimdilik sadece Prime adı verilen tek donanım paketi ve 2,2 litrelik dizel motor kombinasyonuyla tercih edilebilecek olan Staria 659.900 TL’lik etiket fiyatıyla listelerdeki yerini alıyor. Fiyatlarıyla birlikte Türkiye’de satılacak donanımının detayları da netlik kazanan model için şimdilik üst paketlerin düşünülmediğini görüyoruz. Kullanıcı tarafındaki ilgiyi takip etmeye odaklanan Hyundai tarafı, beklentilerin karşılanması durumunda ise daha premium iç tasarım elemanları taşıyan Staria versiyonlara da kapıyı açık bırakmış durumda. Model 3+3+3 oturma düzeniyle de sürücü dahil tam 9 kişilik kapasiteye sahip.

Hyundai Staria donanım özellikleri

Dış tasarımında uzaydan etkilenilen Staria; 5.253 milimetre uzunluk, 1.997 milimetre genişlik, 1.990 milimetre yükseklik ve 3.273 milimetre aks mesafesi değerleriyle asfalta iniyor. Aracın iç mekanında da bir yolcu gemisinin salonundan esinlenildiğinin vurgusu dikkat çekidi. Daha alçak bir konumda bulunan emniyet kemerleri ve geniş panoramik pencerelere sahip yenilikçi tasarım mimarisi, araç içindekilere ferah ve sakin bir ortam sunuyor. Kokpitte 4,2 inç renkli dijital gösterge ve 8 inç dokunmatik orta ön panel bulunuyor. Kablosuz şarj özelliğinin yanı sıra her koltuk sırasında bulunan USB şarj girişleriyle de mobil cihazların şarj edilmesine imkan tanınıyor. Anahtarsız giriş ve çalıştırma, elektronik park freni, otomatik ön-arka klima, geri görüş kamerası, yokuş kalkış desteği, ikincil çarpışma freni ve hız sabitleyici gibi donanımlar Staria’da öne çıkıyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Staria’nın iç mekanı tasarlarken yük veya eşya taşınma senaryoları da ön planda tutuluyor. 60/40 oranında katlanabilen koltukların minder kısımları da üst tarafa doğru yatırılarak ekstra alan sağlanmış oluyor. Arka sıradaki tüm koltukların bel kısımları da yatırıldığı zaman koltuklar çıkarılmadan dahi muazzam bir kargo alanı elde ediliyor. Bagaj kapasitesi, arka sıradaki koltuk öne kaydırıldığında da tam 1.303 lt hacim sağlıyor. Bu da hem aile hem de ticari amaçla kullanıma yeşil ışık yakmış oluyor. Türkiye’de; Derin Siyah Sedefli, Gümüş Gri, Krem Beyaz, Grafit Gri ve Gece Mavisi olacak şekilde beş farklı dış renk seçeneğiyle satışa sunulan Hyundai Staria’nın iç mekanındaysa gri ve siyah renk kombinasyonuna yer veriliyor.

Altyapı olarak bakıldığında Tucson ile kardeş olan Staria, bu yepyeni platforma ek olarak konfor odaklı bir süspansiyon sistemine de sahip. Önden çekişli olarak gelen modelde arka tarafta da çok noktalı bağımsız süspansiyonların standart gelmesi önemli. Motor tarafında ise beklediğimiz gibi sadece 2,2 litrelik dizel motor ve 8 ileri tork konvertörlü otomatik şanzıman kombinasyonu karşımızda. 177 beygir güç ve 430 Nm tork üreten bu motorla birlikte 0’dan 100’e hızlanmasını 12,4 saniyede tamamlayabilen modelin erişebileceği maksimum sürat ise 185 km/s ile limitli. Staria’da tüm parçaların bir araya gelmesiyle 8,5 litrelik karma tüketim değeri verildiğini de belirmeden geçmeyelim.

İlgili video

Haberin Kaynağına Git